Jak napsat životopis ?


Dnes se již objevují na internetu generátory, do kterých napíše vše potřebné a životopis se Vám vytvoří sám. Ale co když si chcete životopis napsat sám, ale nevíte jak na to. Pro lidi, kteří chtějí dělat všechno po svém, tak jsme připravili pár typů a rad, které Vám pomohou, abyste si napsali svůj vlastní životopis. Ještě jen dodáme, že v České republice chce každý většinou jen strukturovaný životopis, protože je u nás již zaběhnutý a když lidem ukážete podrobný CV, tak na Vás bude koukat jako „z jara.“
Co by měl tedy strukturovaný životopis obsahovat?
1) Základní údaje – Jméno, příjmení, bydliště, kontakt, datum narození.
2) Pracovní zkušenosti, kariéra – Vždy jen stručně. Datum od 2005 do 2010, společnost, firma, pozice. Nikdy sem nepiště týdenní brigády. Jestliže za sebou nemáte pracovní zkušenosti, tak sem napište „bez pracovních zkušeností.“ Není to žádná ostuda.
3) Vzdělání – Stačí střední a vysoká škola. Základní školu tam nepište, to nebude Vašeho budoucího zaměstnavatele zajímat.
4) Cizí jazyk a práce s počítačem – Opět jen stručně. Své schopnosti rozdělujte do tří skupin. Buďto mluvíte plynně, pasivně nebo máte jen základy. U počítačů je standart psát, že jste expert na Word, PowerPoint a Excel.
5) Zájmy – Záleží o jakou práci se ucházíte. Jestliže se ucházíte o práci, kde zájmy nejsou důležité, tak můžete jen stroze napsat o co se zajímáte. Ale jestli se jedná o práci, kde to bude zaměstnavatele zajímat, tak je dobré ke každému přidat jednu nebo maximálně dvě věty.
Co naopak do životopisu nepatří – Emoce, ukecanost, zájmy o charitu, golf, popíjení se slavnými a hlavně platové představy.