Pokud pijete energetické nápoje pravidelně, ihned přestaňte! Tento nápoj vás totiž může zabít!


Australští výzkumníci sledovali pacienty hospitalizované pro srdeční aritmii trošku jinou než obvykle. Jak zjistili, 36 procent z nich vypilo před vypuknutím problémů energetický nápoj.

Konzumace energetických nápojů vede k nepříznivým vlivům na srdce včetně zrychlení srdečního rytmu a palpitace, čili bušení srdce. Tvrdí to australští vědci ve studii publikované v International Journal of Cardiology. Výzkumníci z Univerzity v Adelaide sledovali pacienty ve věku 13 až 40 let, kteří byli hospitalizováni ve státě Jižní Austrálie pro bušení srdce. Jak zjistili, 70 procent z nich během života vyzkoušelo energetický nápoj.

Podle spoluautora studie Scotta Willoughbyho se jeho týmu podařilo objevit přímé spojení mezi konzumací energetických nápojů a hospitalizací pro nepříznivé reakce srdce. „Z pacientů, které jsme sledovali, 36 procent vypilo nejméně jeden energetický nápoj 24 hodin nebo méně před návštěvou nemocnice a 70 procent vypilo jakýkoliv energetický nápoj během svého života,“ uvedl. Odborník také přiblížil, že ve sledované skupině se objevilo osm pacientů, kteří vypili pět a více energetických nápojů, přičemž jeden jich konzumoval 12 denně smíchaných s alkoholem.

„Tito pacienti měli podstatně vyšší frekvenci srdeční palpitace jako ti, co vypili méně než jeden takový nápoj denně,“ řekl. „Co je však důležité, zrychlení srdečního rytmu a bušení srdce jsme pozorovali u konzumentů energetických nápojů, kteří byli zdraví, nedocházelo k žádnému rizikovému faktoru pro vznik srdečního onemocnění,“ doplnil. Ačkoli vědci pozorovali spojení mezi energetickými nápoji a obtížemi se srdcem, přiznávají, že nevědí určit, která ingredience v těchto nápojích obsahujících kofein, cukr, vitamíny a výtažky z bylinek vede ke zmíněným potížím. Jak upozornily, z tohoto důvodu je zapotřebí dalšího výzkumu.