Vzdělání a práce? Jaké jsou vaše šance na uplatnění se na trhu práce?


Zjistěte, zda se svým vzděláním máte šanci na dobré pracovní místo. O které profese je na trhu práce největší zájem?

Již dávno jste pověsili studium na hřebík nebo jste pořád aktivním studentem? Ať tak či onak, jistě vám bude zajímat, zda máte šanci na získání dobré pracovní pozice, nebo jestli budete složitě obcházet jednotlivé společnosti a účastnit se desítek pohovorů bez valného úspěchu.

Středoškolské vzdělání
Podle průzkumů pracovního trhu si nejlépe práci shánějí absolventi technických oborů, může jít o strojní zaměření, stavební průmyslovku a učiliště. Rovněž vysoké šance mají i zdravotní sestry a studenti specializovaných zdravotních oborů (zubní laborant, fyzioterapeut aj.). Ostatní středoškoláci mohou získat dobré uplatnění zvláště v případě perfektní znalosti angličtiny nebo němčiny.

Nejhůře jsou na tom absolventi gymnázií bez specializace.

Bakaláři
Tento stupeň vzdělání lze využít zejména na pozicích tzv. středního managementu a většině administrativních pozic. Co se týká technicky zaměřených prací, tam mají ve většině případů raději středoškoláky nebo pro odborné činnosti inženýry. Bakalář je mnohdy brán jako nedostačující ”polotitul”, magistři mají dle úřadů práce a personálních agentur větší šance.

Absolventi vyšší odborné školy
Diplom z VOŠ je nejvíce ceněn u zahraničních firem, zvláště těch německých, kde je tento typ vzdělání nejen běžný, rovněž však i žádaný. Výhodou jsou technická a ekonomická zaměření s praxí.

Absolventi ”VOŠek” mají mnohem vyšší šanci na uplatnění než středoškoláci. Ovšem největší příležitosti mají vysokoškoláci s tituly PhD, Mgr. nebo Ing.

Absolventi vysokých škol
Průzkumy trhu práce potvrzují, že nejlepší pozice získávají ti s vysokou školou. Dobře jsou na tom jak technici, tak i absolventi teoretického zaměření. Například titul PhD otevírá cestu v oblasti marketingu, managementu, účetnictví, kde je náplní práce výzkum, analýza, interpretace a vyhodnocování dat. Uplatnění lehce nacházejí i učitelé a zubaři.

Někdo by mohl namítnout, že zná vysokoškoláky, kteří hledají práci po dlouhou dobu bez větší šance na dobré uplatnění. Je však třeba si uvědomit, že to hlavní je v člověku samotném, jeho aktivitě, přístupu a snaze práci najít.